Nova Metale

Jeżeli szukasz ciekawej i stabilnej pracy – dołącz do nas!

Wywiad ukazał się w Nowościach oraz Gazecie Pomorskiej w dniu 28.01.2022:

 

O czym warto wiedzieć przed rekrutacją? Z Darią Ulatowską, specjalistką ds. personalnych Nova Trading i Nova Metale rozmawia Jan Oleksy

 

Dość często powtarzają się wasze ogłoszenia, w których poszukujecie pracowników na te same stanowiska. Nie możecie ich znaleźć? To wynik dużej rotacji? Pracownicy przychodzą i odchodzą?

Ciągła rekrutacja na niektóre stanowiska to efekt naszego rozwoju. Wciąż poszerzamy zakres produkcji, inwestujemy w nowe maszyny i urządzenia. Potrzebujemy więc operatorów do ich obsługi, magazynierów, spawaczy, ślusarzy itp. Rotacja pracowników w naszej firmie jest mała. Średni staż pracy wynosi ponad 9 lat. To właśnie dynamiczny rozwój jest przyczyną poszukiwania przez nas pracowników, a w konsekwencji wzrostu zatrudnienia.

Po prostu potrzebujecie nowych pracowników?

W związku z ambitnymi planami rozwoju naszej firmy prowadzimy rekrutację na różne stanowiska. Obecnie poszukujemy m.in. magazynierów, spawaczy, operatorów maszyn, informatyków i asystentów ds. sprzedaży.

Jak praktycznie wygląda rekrutacja? Na co zwracacie uwagę u kandydatów?

Różnie to wygląda, w zależności od tego, na jakie stanowiska rekrutujemy. Kandydatów pytamy głównie o kwalifikacje, o doświadczenie w pracy oraz o to, dlaczego akurat nasza firma wzbudziła zainteresowanie. Dlaczego do nas skierował swoje kroki.

Wymagania stawiane przyszłym pracownikom są powszechnie znane, artykułowane w ogłoszeniach o pracę.

Wyjaśnię, że jeżeli kandydat, czytając nasze ogłoszenie martwi się, że nie spełnia któregoś ze stawianych wymagań, to nie powinien się zrażać i mimo wszystko się zgłosić. Firma pomoże mu w uzyskaniu potrzebnych uprawnień czy zdobyciu nowych umiejętności, dodatkowych kwalifikacji, zapewni niezbędne szkolenia czy kursy. Jeżeli jest mocno zmotywowany, żeby u nas pracować i ma chęć dokształcania się, to zapraszamy do zespołu. Dodam, że obecnie zwracamy większą uwagę na cechy osobowościowe takie jak sumienność, zaangażowanie, odpowiedzialność, pracowitość. Liczą się cechy charakteru. Stawiamy także na różnorodność wiekową. Reorganizacja i automatyzacja procesów powoduje, że zakres wiekowy potencjalnych kandydatów do pracy nie ma znaczenia.

Podczas rozmowy rekrutacyjnej wyjaśniacie, dlaczego warto u was pracować?

Zawsze zaczynam rozmowę od prezentacji firmy, a dopiero w dalszej części przedstawiam, jakie dana osoba może mieć możliwości w naszych dwóch zakładach. Wyjaśniam, że Nova Trading wraz ze spółką Nova Metale tworzą grupę biznesową specjalizującą się w produkcji komponentów ze stali nierdzewnej i aluminium na potrzeby przemysłu. Skala naszej działalności z roku na rok rośnie, plany rozwoju na najbliższe lata mamy bardzo ambitne, dlatego jesteśmy w stanie zapewnić stabilną pracę i bezpieczeństwo zatrudnienia.

Mówiąc żartobliwie, rekruter też chce zrobić dobre wrażenie na kandydacie?

Staramy się, żeby wzajemne relacje już od samego początku były sympatyczne, na partnerskim poziomie. Podczas rekrutacji nie tylko kandydat do pracy się prezentuje, ale też my chcemy robić dobre wrażenie na potencjalnym pracowniku, aby już na pierwszej rozmowie miał okazję poczuć przyjazną atmosferę panującą u nas. A nie jest to tylko moja opinia, powtarzają ją również inni pracownicy. 

Atmosfera jest bardzo ważna, ale nie jest to jedyny argument za podjęciem pracy. Jakie stosujecie zachęty, na jakie benefity może liczyć potencjalny pracownik?

Nasi pracownicy korzystają z wielu benefitów, takich jak prywatna opieka medyczna w pełnym zakresie czy dofinansowanie zajęć sportowych w postaci karty Multisport. Otrzymują także premie świąteczne oraz świąteczne paczki dla dzieci, a także bilety na imprezy kulturalne i sportowe sponsorowane przez firmę. W centrali Nova Trading w Toruniu pracownicy mogą korzystać z bezpłatnego dowozu do pracy na dwóch firmowych liniach autobusowych. Dzięki stałym godzinom pracy, osoby zatrudnione mogą swobodnie planować czas prywatny, bez problemu działać w firmowych klubach sportowych - rowerowym, biegacza, morsa, siatkówki i piłki nożnej.

Zwykle jednym z pierwszych pytań do rekrutera jest kwestia wynagrodzenia.

Bardzo ważna jest pewność, że wynagrodzenia wypłacane są zawsze na czas, a ich poziom w Nova Trading i w Nova Metale jest oczywiście uzależniony od doświadczenia, osiąganych wyników i chęci nauki nowych zagadnień.

A firma, jak wiemy, jest w stanie inwestować w rozwój pracownika?

Generalnie widzimy potencjał w każdym pracowniku, który wyraża chęć nawet pozastandardowego podnoszenia kwalifikacji. W takim przypadku zarząd firmy chętnie przychyla się do finansowania dodatkowych kursów czy podnoszenia kwalifikacji na studiach czy studiach podyplomowych. Każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie.

Z czego jeszcze pracownik Nova Trading i Nova Metale może czerpać satysfakcję?  Czy także z tego tytułu, że pracuje w rozwojowej i prestiżowej firmie?

Nie bez znaczenia jest fakt, że jesteśmy innowacyjną firmą,  pracujemy na nowoczesnych liniach produkcyjnych, maszynach i urządzeniach. Rozwijamy się zgodnie z koncepcją PRZEMYSŁU 4.0, w której ludzie, maszyny i systemy informatyczne wspólnie wpływają na efektywność i jakość pracy. Pracownicy mają zagwarantowane bardzo dobre warunki pracy, wszelkie niezbędne narzędzia, zaplecze socjalne, środki ochrony osobistej, kompleksowy serwis odzieży roboczej. Firma dba o stosowanie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, wykazuje troskę o ochronę środowiska naturalnego. Zapewniamy pracę w zespole najlepszych fachowców, od których można się dużo nauczyć. Nova Trading i Nova Metale to solidni pracodawcy. Obie firmy zatrudniają prawie 500 pracowników. Spółka Nova Trading kilkakrotnie uzyskała tytuł „Najlepszego Pracodawcy Województwa Kujawsko-Pomorskiego”, a w ostatnim czasie wygrała konkurs "Dobra Firma” organizowany przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.  

Te wszystkie działania i zabiegi powodują, że pracownik czuje się bardziej związany z firmą. Jest z niej dumny.

Powodów do dumy mamy nieco więcej. Jesteśmy w regionie ważnym mecenasem kultury, sponsorujemy wydarzenia kulturalne przez duże „K”, wspieramy Toruńską Orkiestrę Symfoniczną, Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich „Probaltica”, Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Tofifest”. Pomagamy finansowo lokalnym sportowcom,  hokeistom KH Energa Toruń i sekcji bokserskiej Pomorzanina. Od wielu lat prowadzimy działalność charytatywną, do której aktywnie włączają się pracownicy. Pomagamy potrzebującym, np. harcerzom w organizowaniu wigilii dla najuboższych.

Działacie z sercem.

Od samego początku, czyli od 1990 roku, firma dba o ciepłe relacje z lokalną społecznością, chętnie angażując się w życie miasta i jego mieszkańców.